RadChem 2018

from Sunday, 13 May 2018 (08:30) to Friday, 18 May 2018 (22:00)
Casino Conference Centre

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
13 May 2018
14 May 2018
15 May 2018
16 May 2018
17 May 2018
18 May 2018
AM
08:00
Registration (until 12:00) (Foyer)
08:30
Plenary 1 - Jan John (České vysoké učení technické v Praze) Zsolt Révay (Technische Universität München - FRM II) (until 10:00) (Marble Hall)
08:30 Superheavy elements of the D.I. Mendeleev’s Periodic Table - Present and future - Prof. Sergey Dmitriev (Joint Institute for Nuclear Research)   (Marble Hall)
09:00 Towards increased cooperation and coordination of R&I activities for decommissioning - Dr Christine GEORGES (CEA)   (Marble Hall)
09:30 Environmental radioactivity research in Finland - Prof. Jukka Lehto (Department of Chemistry - Radiochemistry, University of Helsinki)   (Marble Hall)
10:00 --- Coffee Break ---
10:30
Plenary 2 - Sergey Dmitriev (Joint Institute for Nuclear Research) Christine Georges (until 12:00) (Marble Hall)
10:30 Quo Vadis, neutron activation analysis? - Dr Peter Bode (NUQAM consultancy)   (Marble Hall)
11:00 Nuclear Forensics – Where radiochemistry meets police work - Dr Zsolt Varga (EC JRC Institute for Transuranium Elements)   (Marble Hall)
11:30 Structures, properties and dynamics of uranyl peroxide cage clusters - Prof. Peter Burns (University of Notre Dame)   (Marble Hall)
08:30
NFC 2 -Prof. Thorsten Stumpf (Helmholtz-Zentrum Dresden - Rossendorf) Ulrich Noseck (GRS gGmbH) (until 10:00) (Marble Hall)
08:30 SF and HLW disposal, long term performance and radionuclide migration in UK radioactive waste disposal – an overview - Nicholas M. Evans (NTU)   (Marble Hall)
09:00 Microbial processes in a radioactive waste repository - Miroslav Cernik (Technical University of Liberec)   (Marble Hall)
09:15 Characterization of different bentonite and its application in the sorption of Cs and Sr from aqueous solution by bentonite-alginate microcapsules - CHUAN-PIN LEE (Department of Earth Sciences, National Cheng Kung University, Tainan, Taiwan)   (Marble Hall)
09:30 Spectroscopic and batch studies of technetium uptake by siderite - Dr Katja Schmeide (Helmholtz-Zentrum Dresden - Rossendorf, Institute of Resource Ecology)   (Marble Hall)
09:45 Effect of background electrolyte composition on the sorption behavior of Th(IV) and Zr(IV) on the muscovite (001) basal plane - Dr Moritz Schmidt (Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf, Institute of Resource EcologyHZDR)   (Marble Hall)
08:30
TAN 2 - Peter Burns (University of Notre Dame) Alexander Yakushev (GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung GmbH) (until 10:00) (Red Hall)
08:30 Paramagnetic NMR investigations in metal-organic complexes of tetravalent actinides with soft-donor ligands - Dr Peter Kaden (Helmholtz-Zentrum Dresden - Rossendorf e. V.)   (Red Hall)
08:45 Coordination Chemistry of Uranium (U(IV) and -(VI)) with Bidentate N-donor Ligands - Dr Juliane März (Helmholtz-Zentrum Dresden - Rossendorf)   (Red Hall)
09:00 Complexation of americium(III) with citric acid : role of the hydroxo function ? - Christelle Tamain (CEA Marcoule)   (Red Hall)
09:15 Polydentate phosphinoxide-bearing N-heterocycles as extractants for f-elements - Dr Nataliya Borisova (Moscow State University)   (Red Hall)
09:30 Thermodynamics of the complexation of neptunium (V) with halides in aqueous solution at elevated temperatures - Mr Martin M. Maiwald (Ruprecht-Karls Universität Heidelberg)   (Red Hall)
09:45 Actinide samples production at Mainz University for applications in chemistry and physics research - Christoph Düllmann (University Mainz)   (Red Hall)
10:00 --- Coffee Break ---
10:30
RER 1 -Dr Pavol Povinec (BIONT a.s.) Michal Fejgl (National Radiation Protection Institute) (until 12:00) (Marble Hall)
10:30 Contamination of the Baltic sea with radionuclides and potential risk to aquatic biota - Dr Galina Lujanienė (SRI Center for Physical Sciences and Technology)   (Marble Hall)
11:00 Time evolution of Fukushima-derived radiocesium in the western subtropical gyre of the North Pacific Ocean by 2017 - Dr Yuichiro Kumamoto (Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology)   (Marble Hall)
11:15 236U and 233U around Greenland coast - Dr Jixin Qiao (DTU Nutech, Technical University of Denmark)   (Marble Hall)
11:30 I-129 and I-127 speciation in sea water by IC-ICP-MS and AMX - Mr Alex Hölzer (Institute for Radioecology and Radiation Protection, Leibniz Universität Hannover)   (Marble Hall)
11:45 Sedimentary record of plutonium in the North Yellow Sea and response to catchment environment of inflow rivers - Dr Yihong Xu (Nanjing University)   (Marble Hall)
10:30
SEP 2 - Petra Panak (J.) Prof. Pavol Rajec (BIONT a.s.) (until 12:00) (Red Hall)
10:30 Interaction of human serum albumin with Cm(III) using time-resolved laser fluorescence spectroscopy (TRLFS) and NMR - Dr Nicole Adam (Institut for Nuclear Waste Disposal (INE), Karlsruhe Institute of Technology (KIT))   (Red Hall)
11:00 Uranyl – Carbonate – Ca(2+)/Mg(2+) aqueous system spectroscopic experimental and theoretical study - Molecular modelling meets environmental protection - Mr Jakub Višňák (Czech Technical University)   (Red Hall)
11:15 Speciation and luminescence properties of Eu(III) and U(VI) in solutions using complexing agents - Mr Ivan Hupka (Faculty of Nuclear Sciences and Physical Engineering, Czech Technical University in Prague)   (Red Hall)
11:30 Structure and thermodynamics of the complexes of neptunium (V) with dicarboxylates in aqueous solution - Mr Martin M. Maiwald (Ruprecht-Karls Universität Heidelberg)   (Red Hall)
11:45 Complexation of protactinium(V) with nitrilotriacetic acid - Ms Coralie LUCHINI (CNRS-IN2P3/CEA)   (Red Hall)
08:30
PAR 1 - Jiří Mizera (Nuclear Physics Institute, Academy of Sciences of the Czech Republic) Heinz Gaeggeler (Paul Scherrer Institut) (until 10:00) (Red Hall)
08:30 Radionuclides for theranostic applications - S. Manenti (UNIMI and INFN-Sez. Milano, LASA Laboatory) Prof. Flavia Groppi (UNIMI and INFN-Sez. Milano, LASA Laboatory)   (Red Hall)
08:45 Flexible irradiation facility for the production of radionuclides - Antonia Denkova (TU Delft)   (Red Hall)
09:00 Technetium isotopes for electron tracking Compton camera imaging - Yuichi Hatsukawa   (Red Hall)
09:15 $^{99}$Mo production from $\alpha$-induced reaction on $^{96}$Zr - Prof. Masayuki Aikawa (Hokkaido University)   (Red Hall)
09:30 Concentrating of fission 99Mo from very low enriched uranium by extraction with higher hydroxamic acids solutions in alcohols C8-C10 - Mr Andrey A. Naumov (V.G. Khlopin Radium Institute)   (Red Hall)
09:45 Production cross section measurement of alpha induced reaction on natYb to produce medical RI 177Lu - Ms Moemi Saito (Graduate School of Biomedical Science and Engineering, Hokkaido Univ.)   (Red Hall)
08:30
RER 2 - Sang-Han Lee (Korea Research Institute of Standards and Science (KRISS)) Borut Smodiš (until 10:00) (Marble Hall)
08:30 Environmental radioactivity studies in Kabul and northern Afghanistan - Prof. Clemens Walther (Institute for Radioecology and Radiation Protection, Leibniz Universität Hannover)   (Marble Hall)
08:45 Biogeochemical factors of Uranium and Technetium migration in subsurface water near to RW repository - Dr Alexey Safonov (A.N. Frumkin Institute of Physical Chemistry and Electrochemistry of Russian Academy of Sciences)   (Marble Hall)
09:00 Artificial Groundwater Recharge Process Study By Natural Isotopes Tracers - Dr Yoon Yeol Yoon (Korea Institute of Geoscience and Mineral Resources)   (Marble Hall)
09:15 Production of cosmogenic radionuclides in Ge spectrometers placed in deep underground: a comparison of measurements with Monte-Carlo simulations - Robert Breier (Comenium University, Bratislava)   (Marble Hall)
09:30 Monte Carlo simulation of environmental background sources of a HPGe detector operating in Modane underground laboratory - Veronika Palušová   (Marble Hall)
09:45 Neutrons and gamma-rays as environmental sources of HPGe detectors background operating underground - Dr Miloslava Baginova (Comenius University, CERN)   (Marble Hall)
10:00 --- Coffee Break ---
10:30
EDU 1 - Jan John (České vysoké učení technické v Praze) Prof. Clemens Walther (Institute for Radioecology and Radiation Protection, Leibniz Universität Hannover) (until 12:00) (Red Hall)
10:30 MEET-CINCH A Modular European Education and Training Concept In Nuclear and radioCHemistry - Prof. Clemens Walther (Institute for Radioecology and Radiation Protection, Leibniz Universität Hannover)   (Red Hall)
10:45 Future Perspectives of Nuclear and Radiochemistry Education in the New Era of the Silk Road According to Chinese Nuclear Energy Development - Duoqiang Pan   (Red Hall)
11:00 CORONA Academy - regional training center for VVER competences - Ms Adela Klepáková (Centrum výzkumu Řež a.s.)   (Red Hall)
11:15 A new blended-learning hands-on training course in nuclear chemistry - Jan John (CTU in Prague - FNSPE, Department of Nuclear Chemistry) Mojmír Němec (CTU in Prague - FNSPE, Department of Nuclear Chemistry)   (Red Hall)
11:30 Nuclear and Radiochemistry 2nd editon – a textbook published by Elsevier - Prof. József Kónya (Imre Lajos Isotope Laboratory, Department of Physical Chemistry, University of Debrecen, Hungary)   (Red Hall)
11:45 The European Network on Nuclear and Radiochemistry Education and Training - Prof. Clemens Walther (Institute for Radioecology and Radiation Protection, Leibniz Universität Hannover)   (Red Hall)
10:30
NAM 3 - Rick Paul (NIST) Elisabete De Nadai Fernandes (Nuclear Energy Center for Agriculture, University of São Paulo) (until 12:00) (Marble Hall)
10:30 Analysis of environmental radionuclides at ultra-low levels: Limitations for underground experiments on rare nuclear processes - Prof. Pavel P. Povinec (Faculty of Mathematics, Physics and Informatics, Comenius University in Bratislava, Slovakia)   (Marble Hall)
11:00 Determination of ultra-trace levels of uranium and thorium in electrolytic copper by radiochemical neutron activation analysis - Prof. Ljudmila Benedik (Jožef Stefan Institute, Ljubljana, Slovenia)   (Marble Hall)
11:15 INAA of elemental admixtures in carbon-based nanomaterials for battery electrodes - Dr Jan Kameník (Nuclear Physics Institute of the Czech Academy of Sciences)   (Marble Hall)
11:30 Sequential anion-exchange separation of ultra-trace actinides and lanthanides with an automatic system - Yutaka Miyamoto (Japan Atomic Energy Agency (JAEA))   (Marble Hall)
11:45 Application of HPLC-NAA for the speciation analysis of As, Fe and Se in infant formulas. - Dr Ewelina Chajduk (Institute of Nuclear Chemistry and Technology)   (Marble Hall)
08:30
NFC 4 - Nick Evans (NTU) Miroslav Cernik (Technical University of Liberec) (until 09:46) (Marble Hall)
08:30 Sorption and solidification of iodate - Prof. Toshihiko Ohnuki (Tokyo Institute of Technology)   (Marble Hall)
08:45 Disposal options for molten salt reactor waste - Eva De Visser - Týnová (NRG)   (Marble Hall)
09:00 Determination of mineral-specific distribution coefficients of 133Ba from thin sections of granitic rock using filmless electronic autoradiography - Mrs Eveliina Muuri (Department of Chemistry, University of Helsinki)   (Marble Hall)
09:15 Profile analysis of Aare granite samples after radionuclide migration - Ms Eva Hofmanová (Fuel Cycle Chemistry Department, ÚJV Řež, Czech Republic)   (Marble Hall)
09:30 In-situ migration experiment with radionuclides in granitic rock (Josef gallery, Czech Republic) - Mr Milan Zuna (ÚJV Řež, a. s.) Mrs Václava Havlová (ÚJV Řež, a. s.)   (Marble Hall)
08:30
RER 3 - Galina Lujaniene (SRI CENTER FOR PHYSICAL SCIENCES AND TECHNOLOGY) Yuichiro Kumamoto (Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology) (until 10:00) (Red Hall)
08:30 Radionuclides’ uptake from contaminated soil into vegetables and consequent dose assessment - Prof. Borut Smodiš (Jožef Stefan Institute)   (Red Hall)
09:00 Effect of wet and dry processes on the gastrointestinal absorption of radiocesium adsorbed to soil particles in rats - Ms Kayoko Iwata (Kyoto University)   (Red Hall)
09:15 A study on distribution characteristics of 37Cs, 90Sr and Pu isotopes in the mushroom and lichen in South Korea. - Dr S.-H Lee (Korea Research Institute and Standards and Science)   (Red Hall)
09:30 Vertical Migration of Radionuclides in Soil Samples from Pripyat - Mr Daniel Heine   (Red Hall)
09:45 The role of nuclear forensics in determining contamination sources - Punam Thakur (Carlsbad Environmental Monitoring & Research Center)   (Red Hall)
10:00 --- Coffee Break ---
10:30
NAM 4 - Ljudmila Benedik (Josef Stefan Institute, Ljubljana, Slovenia) Amares Chatt (Dalhousie University) (until 12:00) (Marble Hall)
10:30 Rapid Method for the Determination of Actinides and 93Zr in Radioactive Waste, Biological and Environmental Samples - Prof. Nóra Vajda (RADANAL Ltd.)   (Marble Hall)
11:00 Rapid Determinations of Sr-90, Am-241 and Plutoniumisotopes in Emergency Exercises - Dr Claudia Landstetter (Austrian Agency for Health and Food Safety, Dept. Radiation Protection and Radiochemistry)   (Marble Hall)
11:15 Determination of Mo-93 (and Nb-94) in nuclear decommissioning waste from a nuclear reactor - Szabolcs Osvath (DTU Nutech)   (Marble Hall)
11:30 The AUTORAD platform for the automated radiochemical analysis - Dr Vicente Vilas Víctor (European Commission, Joint Research Centre, Directorate for Nuclear Safety and Security, D-76125 Karlsruhe/Germany)   (Marble Hall)
11:45 TRLIF and TRLIC Laser Spectroscopy and Detection of Actinides/Lanthanides in Solutions - Prof. Igor Izosimov (JINR)   (Marble Hall)
10:30
SEP 3 - Martin Straka (UJV Rez, a.s.) Boris Andris (VUJE a.s.) (until 12:00) (Red Hall)
10:30 Silica-based extractants for metal uptake and their direct conversion to a waste form - Dr Sarah Pepper (University of Sheffield)   (Red Hall)
11:00 Remediation of Radioiodine from aqueous used nuclear fuel (UNF) waste streams by Lewatit A365 and Purolite S985 - Mr Daniel Barton (University of Sheffield)   (Red Hall)
11:15 Synergy of sequential injection analysis and molecular recognition technology for low-level Sr-90 activity determination - Mrs Ivana Coha (Division for marine and environmental research, Laboratory for radioecology, Ruđer Bošković Institute)   (Red Hall)
11:30 The binding ability of amidoxime ligands with different substituents to uranyl - Chu-Ting Yang (Institute of Nuclear Physics and Chemistry, CAEP)   (Red Hall)
11:45 Pre-concentration and selective separation of Ra2+ in the presence of a wide range of concurrent cations using a new developed resin - SOUMAYA KHALFALLAH (SUBATECH)   (Red Hall)
08:30
PAR 2 - Jiří Mizera (Nuclear Physics Institute, Academy of Sciences of the Czech Republic) Yuichi Hatsukawa (until 10:00) (Red Hall)
08:30 On line gas phase separation of At and other halogens under ambient conditions - Prof. Heinz W. Gaeggeler (Paul Scherrer Institut)   (Red Hall)
09:00 Production of Np isotopes in nuclear reactions for a standard material in accelerator mass spectrometry - Dr Akihiko Yokoyama (Kanazawa University)   (Red Hall)
09:15 A Novel Method to Prepare Reference Sources for Radioactivity Metrology Using Ion Exchange Membrane - Mr Yanliang Chen (Shanghai Institute of Measurement and Testing Technology)   (Red Hall)
09:30 An experimental approach to reactive transport in geomaterials: GeoPET - Dr Johannes Kulenkampff (HZDR)   (Red Hall)
08:30
RER 5 - Jerzy-Wojciech Mietelski (The Henryk Niewodniczanski Institute of Nuclear Physics, Polish Academy of Sciences (IFJ PAN)) Silvia Dulanská (Department of Nuclear Chemistry,Faculty of Natural Sciences, Comenius University in Bratislava, Slovakia 842 15) (until 09:30) (Marble Hall)
08:30 The development of a digital gamma-gamma coincidence/anticoincidence spectrometer and its applications to monitor low-level atmospheric 22Na/7Be activity ratios in Resolute, Canada - Dr Weihua Zhang (Radiation Protection Bureau of Health Canada)   (Marble Hall)
08:45 Challenges for environmental restoration of the first uranium mining and milling in Brazil - Prof. Elisabete De Nadai Fernandes (Nuclear Energy Center for Agriculture, University of São Paulo)   (Marble Hall)
09:00 Impact of nuclear power plants on radiocarbon in the atmosphere and biosphere of Slovakia - Ivan Kontuľ (Faculty of Mathematics, Physics and Informatics, Comenius University in Bratislava, Slovakia)   (Marble Hall)
09:15 Speciation of Uranium: Validation of a database by modelling techniques and comparative experiments - Vivien Schulte   (Marble Hall)
09:30
RPH 2 - Ondřej Lebeda (Nuclear Physics Institute, Academy of Sciences of the Czech Republic) Veronika Mocko (Los Alamos National Laboratory) (until 10:00) (Marble Hall)
09:30 CRAB2RABBIT solid target solution - Milan Bunata   (Marble Hall)
09:45 Radioactive Gold Nanoparticles with Beta Energy and Auger Electron Cascades In Nanomedicine: Green Nanotechnology and Radiochemical Approaches - Kattesh Katti (University of Missouri)   (Marble Hall)
10:00 --- Coffee Break ---
10:30
NAM 5 - Nora Vajda (RadAnal Ltd.) Dr Pavol Povinec (BIONT a.s.) (until 12:00) (Marble Hall)
10:30 Determination of iron concentration in brain tissues using PIXE method - Ján Pánik (Institute of Medical Physics, Biophysics, Informatics and Telemedicine, Faculty of Medicine, Comenius University, 813 72 Bratislava)   (Marble Hall)
10:45 Alpha-spectrometry in aqueous solution - Dominik Krupp (HS Mannheim - University of Applied Sciences)   (Marble Hall)
11:00 Comparison of 3 radio-imagers (Cyclone™/Beaver™/µ-imager™ DFINE) to characterize radioactive emissions of 3H, 14C and natural Uranium samples. - Sophie Billon (Université de Poitiers, UMR 7285 CNRS, IC2MP)   (Marble Hall)
11:15 Methodology for the preparation and validation of plutonium age dating materials - Dr Zsolt Varga (European Commission, Joint Research Centre, Directorate for Nuclear Safety and Security)   (Marble Hall)
11:30 Characterization concept for the disposal of radioactively contaminated mercury wastes from the decommissioning of nuclear facilities - Larissa Klaß (Forschungszentrum Jülich GmbH)   (Marble Hall)
11:45 Study of phosphate species in soils by radioisotopic labeling - Prof. Noemi M Nagy (Imre Lajos Isotope Laboratory, Department of Physical Chemistry, University of Debrecen)   (Marble Hall)
10:30
SEP 5 -Dr Mojmír Němec (CTU FNSPE) Jiří Janda (-) (until 12:00) (Red Hall)
10:30 Deep learning approach for An/Ln separation problem - Artem Mitrofanov (Moscow State University)   (Red Hall)
10:45 Crystallization purification full scale test of U-Pu mixture - Dr Tatiana Boytsova (JSC VNIINM)   (Red Hall)
11:00 Study on chemical separation method for the analysis of isotope ratio of 135Cs to 137Cs in soil - Dr Asako Shimada (Japan Atomic Energy Agency)   (Red Hall)
11:15 A magnetic nanocomposite based on natural hydrocolloids for efficient removal of liquid radioactive waste - Miroslav Cernik (Technical University of Liberec)   (Red Hall)
11:30 Interaction of U(VI) with α-isosaccharinic acid under acidic conditions: characterization of the formed complexes - Mr Hannes Brinkmann (Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf (HZDR), Institute of Resource Ecology)   (Red Hall)
11:45 Crystal structure and solubility of radium sulfate and carbonate - Artem Matyskin (Chalmers University of Technology)   (Red Hall)
PM
15:00
Registration (until 19:00) (Foyer)
19:00
Welcome Drink / Opening Ceremony (until 19:30) (Mirror Hall)
19:30
JRNC Anniversary Session - Tibor Gabor Kocsor (Akademiai Kiado, Budapest) Zsolt Révay (Technische Universität München - FRM II) Amares Chatt (Dalhousie University) Balázs Réffy (until 20:00) (Marble Hall)
19:30 Fifty years of the Journal of Radioanalytical and Nuclear Chemistry - Zsolt Révay (Technische Universität München - FRM II)   (Marble Hall)
20:00
Welcome Reception / JRNC Anniversary celebration (until 21:00) (Mirror Hall)
12:15 --- Lunch ---
13:30
NFC 1 - Christian Ekberg (Nuclear Chemistry, Chalmers) Mrs Vaclava Havlova (UJV Rez, a.s.) (until 15:00) (Marble Hall)
13:30 GENIORS, a European Project on Advanced Fuel Recycling Strategies — Consolidating the Outcome of Preceding Projects - Andreas Geist (Karlsruhe Institute of Technology (KIT))   (Marble Hall)
13:45 Lipophilic pyridine-2,6-bis(1H-1,2,3-triazol-4-yl) extractant for selective MA(III) extraction in SANEX-like processes - Annalisa Ossola (Politecnico di Milano)   (Marble Hall)
14:00 Investigations of diluent effect on europium extraction behavior with TODGA - Ivan Kajan (Paul Scherrer Institute)   (Marble Hall)
14:15 Carbonate reprocessing of SNF in CARBEX-process - Alexander Boyarintcev   (Marble Hall)
14:30 Closed nuclear fuel cycle based on the accelerator driven system - Prof. Zhi Qin (Institute of Modern Physics, Chinese Academy of Sciences)   (Marble Hall)
14:45 Spectrophotometric analysis of synergic systems to replace tri-n-butyl phosphate (TBP) in used fuel reprocessing - Mr Adam Canner (University of Sheffield)   (Marble Hall)
13:30
TAN 1 - Ladislav Havela (Charles University) Christoph Düllmann (until 15:00) (Red Hall)
13:30 Superheavy Element Chemistry at GSI: Present and Future - Alexander Yakushev (GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung GmbH)   (Red Hall)
14:00 Is there a future for liquid-phase super-heavy element chemistry? - Jon Petter Omtvedt (University of Oslo, Department of Chemistry)   (Red Hall)
14:15 Chemical properties of lawrencium (Lr, Z = 103): adsorption behavior on tantalum surface - Dr Tetsuya K. Sato (Japan Atomic Energy Agency)   (Red Hall)
14:30 Microfluidic studies of SHE homologues in new facility at NPI Rez - Pavel Bartl (CTU FNSPE)   (Red Hall)
14:45 Diamond-based detectors for future chemistry experiments with superheavy elements - Mr Benjamin Kraus (Paul Scherrer Institute / University Bern)   (Red Hall)
15:00 --- Coffe Break ---
15:30
NAM 1 - Xiaolin Hou (Technical University of Denmark, Center for Nuclear Technologies) Jan Kučera (Nuclear Physics Institute of CAS, Řež near Prague, Czech Republic) (until 17:00) (Marble Hall)
15:30 Sensitivity of in-beam neutron activation analysis - Zsolt Révay (Technische Universität München - FRM II)   (Marble Hall)
16:00 Improving the Accuracy, Precision and Detection Limits for PGAA - Rick Paul (NIST)   (Marble Hall)
16:15 Archaeometry with Prompt Gamma Activation Analysis, In-Beam Neutron Activation Analysis and Neutron Tomography at the PGAA instrument of MLZ - Dr Christian Stieghorst (TUM - FRM II)   (Marble Hall)
16:30 Simultaneous preconcentration of cadmium, cobalt, copper, manganese, nickel and zinc with 1-(2-Pyridylazo)-2-naphthol by cloud point extraction followed by neutron activation analysis - Prof. Amares Chatt (Dalhousie University)   (Marble Hall)
16:45 Geochemical characterization of Quaternary loess–paleosol sediments from Lingtai by instrumental neutron and photon activation analyses - Jiří Mizera (Nuclear Physics Institute, Czech Academy of Sciences)   (Marble Hall)
15:30
SEP 1 - Vasiliy Babain (Khlopin Radium Institute) Andreas Geist (Karlsruhe Institute of Technology (KIT)) (until 17:00) (Red Hall)
15:30 Fluorinated diluents - progress and hope - Vasiliy Babain (ITMO University)   (Red Hall)
16:00 Alkyl chains effects on uranium(VI) and plutonium(IV) speciation in organic phases containing tetra-alkylcarbamides - Clémence BERGER (CEA Marcoule)   (Red Hall)
16:30 Production of Lutetium-177 via a solvent extraction based Lu-177m/Lu-177 radionuclide generator - Mrs Rupali Bhardwaj (TU Delft)   (Red Hall)
16:45 Determining the stoichiometry of An(III)-DMDOHEMA complexes formed during extraction - Patrik Wessling (Karlsruhe Institute of Technology)   (Red Hall)
17:15
Poster EDU (until 18:45) (Gallery)
17:15 New Master Course on FNSPE – Decomissioning of nuclear facilites - Dr Katerina Cubova (1Department of Nuclear Chemistry, Faculty of Nuclear Sciences and Physical Engineering, Czech Technical University in Prague)   (Gallery)
17:15
Poster NAM (until 18:45) (Gallery)
17:15 Natural Radionuclides Analysis Using High Volume Liquid Scintillation Counter - Dr Yoon Yeol Yoon (Korea Institute of Geoscience and Mineral Resources)   (Gallery)
17:30 Study of Gravity Effect on Neutron Spatial Distribution in Cold Neutron beam by HANARO Research Reactor - Jiseok Kim (KOREA Atomic Energy Research Institute)   (Gallery)
17:45 Substituted tetraphenylethene compounds as chemosensors for recognition of Th4+ and UO22+ - Jun Wen   (Gallery)
18:00 Tritium speciation in nuclear site metals: An aid to decommissioning - Dr Daeji Kim (Researcher)   (Gallery)
18:15 Development and Implementation of a Method for HEU and LEU nuclear material Age-dating - DANIELE CARDONA (CEA)   (Gallery)
18:30 A Comparison Study of Simulation for Neutron Induced Prompt Gamma Using MCNPX and PHITS - KIMAN LEE (Korea Atomic Energy Research Institute)   (Gallery)
18:30 A Rapid Determination of the Uranium in Environmental Samples - Jong Myoung Lim (Korea Atomic Energy Research Institute)   (Gallery)
18:30 Activation analysis screening of hazardous elements in a dump soil in the Central Bohemia Region - Dr Ivana Krausová (Nuclear Physics Institute of the Czech Academy of Sciences)   (Gallery)
18:30 An experimental approach to the determination of the gross activity of uranium, plutonium, americium and strontium in human biological samples using solid-state scintillation - Jiří Janda (-)   (Gallery)
18:30 Application of chromatographic techniques in radiocarbon dating - Dr Veronika Brychova (Department of Radiation Dosimetry, Nuclear Physics Institute of the CAS, v. v. i.; Faculty of Food and Biochemical Technology , University of Chemistry and Technology Prague)   (Gallery)
18:30 Application of graphene oxide (GO) and chemically modified GO for radioanalytical separations and preconcentrations. - Ewelina Chajduk (Institute of Nuclear Chemistry and Technology)   (Gallery)
18:30 Building of the first AMS laboratory in the Czech Republic – Extension of the CANAM infrastructure - Prof. Jan Kučera (Nuclear Physics Institute CAS)   (Gallery)
18:30 Combination of an automated isolation method and gamma spectrometry for determination of Fe-55 in complex samples - Dr Ivana Tucaković (Division for marine and environmental research, Laboratory for radioecology, Ruđer Bošković Institute)   (Gallery)
18:30 Comparative characterization of biosorbents by thermodynamic and kinetic functions in processes of radionuclides adsorption - Dr Alexander Veleshko (National Research Centre "Kurchatov Institute")   (Gallery)
18:30 Determination of plutonium in water fluids of naval nuclear reactor plants - Vitalii Epimakhov (Russian Federation)   (Gallery)
18:30 Determination of the gross activity of uranium, plutonium, americium and strontium in environmental samples using solid-state scintillation - Jiří Janda (-)   (Gallery)
18:30 Electronic Structure Studies of Th Systems using X-ray and theoretical Methods - Jurij Galanzew (HZDR)   (Gallery)
18:30 Evaluation of Radon Suppression in Low Background Gamma-ray Spectroscopy Based on Monte Carlo Simulation Approach - Mr Jiseok Kim (Korea Atomic Energy Research Institute) Dr Gwang Min Sun (Korea Atomic Energy Research Institute) Dr Sy Minh Tuan Hoang (Duy Tan University)   (Gallery)
18:30 Initial study on determination of uranium in wiped samples by Total reflection X ray fluorescence spectrometry - Xinghong Zhao (China Institute of Atomic Energy)   (Gallery)
18:30 Instrumental neutron activation analysis in monitoring environmental changes in a heavy traffic area after opening the Blanka tunnel complex in Prague - Jiří Mizera (Nuclear Physics Institute, Academy of Sciences of the Czech Republic)   (Gallery)
18:30 Instrumental neutron activation analysis with anticoincidence counting significantly reduces interferences from 82Br and 122Sb to allow reliable measurements of nanogram levels of arsenic in biological materials via 76As - Amares Chatt (Dalhousie University)   (Gallery)
18:30 Leak detection of irradiated fuel assemblies in naval marine plants - Dr Vitalii Epimakhov (Russia)   (Gallery)
18:30 Monitoring of iodine radionuclides in NPP gas emissions - Vitalii Epimakhov (Russian Federation)   (Gallery)
18:30 Multielement content of Canadian food samples by instrumental neutron activation analysis - Dr Michiko Fukushima   (Gallery)
18:30 Non-destructive determination of elemental composition of samples of various origin using PIXE technique - Jakub Zeman (Faculty of Mathematics, Physics and Informatics, Comenius University in Bratislava)   (Gallery)
18:30 Performance comparison of experimental liquid scintillation cocktails - Jiří Janda (-)   (Gallery)
18:30 Performance Prediction of Coincidence-based Prompt Gamma Activation Imaging System using Geant4 Monte Carlo Toolkit - Dr Lee Han Rim (KAERI)   (Gallery)
18:30 Potentiometric uranyl-selective sensor based on a new supramolecular composition - Dr Alexey Safonov (Frumkin Institute of Physical Chemistry Russian Academy of Science)   (Gallery)
18:30 Precise Determination of U-235 and Ra-226 Photopeak Intensities in Naturally Occurring Radioactive Materials Using Optimization Subroutine Function - Dr Gwang Min Sun (Korea Atomic Energy Research Institute) Mr Jiseock Kim (Korea Atomic Energy Research Institue) Dr Sy Minh Tuan Hoang (Duy Tan University)   (Gallery)
18:30 Preliminary results of analysis of atmospheric aerosols in Bratislava using PIGE technique - Miroslav Ješkovský (Faculty of Mathematics, Physics and Informatics, Comenius University in Bratislava)   (Gallery)
18:30 Preparation of Fluoride Target Matrices for U-236 AMS Measurement - Tomáš Prášek   (Gallery)
18:30 Preparation of micro samples using AAA automat for AMS radiocarbon dating - Mr Pavel Šimek (Department of Radiation Dosimetry, NPI CAS, Na Truhlářce 39/64, 180 86, Prague 8, Czech Republic; Department of Nuclear Chemistry, Czech Technical University in Prague, Břehová 7, 115 19, Prague 1, Czech Republic; Institute of Archaeology of the Czech Academy of Sciences, Letenská 4, 118 01 Prague 1, Czech Republic)   (Gallery)
18:30 Radioactivity of chondrites and meteorites from Mars and the Moon: Measurements and Monte Carlo simulations - Prof. Pavel P. Povinec (Faculty of Mathematics, Physics and Informatics, Comenius University, Bratislava, Slovakia)   (Gallery)
18:30 Separation and isotope ratio measurements of lanthanides and uranium, using HPIC-SF-ICP-MS, for characterization of spent nuclear fuel - Nancy Wanna (Belgian nuclear research center, Institute for Nuclear Materials Sciences)   (Gallery)
18:30 Study of new luminophores for use in modern scintillation cocktails - Jiří Janda (-)   (Gallery)
18:30 Study on the nuclear forensics analysis of uranium pellet sample - Mrs Xiaoyan Jiang (China Institute of Atomic Energy)   (Gallery)
18:30 Use of microtron for photon activation analysis - David Chvátil (Nuclear Physics Institute of the Czech Academy of Sciences)   (Gallery)
17:15
Poster SEP (until 18:45) (Gallery)
17:15 Physicochemical principles of self-sufficient decontamination arias from radioactive pollutants based on model of competitive adsorption - Dr Evgeny Polyakov (Institute of Solid State Chemistry, Ural Branch RAS)   (Gallery)
17:30 Salophen modified biochar fibres derived from Luffa Cylindrica and uranyl binding - Mrs Ioanna Liatsou (University of Cyprus)   (Gallery)
17:45 Thorium binding by biochar fibres derived from Luffa Cylindrica after controlled surface oxidation - Mrs Ioanna Liatsou (University of Cyprus)   (Gallery)
18:00 The Effect of Surface Properties on the Uranium Adsorption by Mesoporous Ceria - Mrs Polyxeni Paschalidou (Department of Chemistry, University of Cyprus)   (Gallery)
18:15 Studies on the Separation of Ra(II), U(VI) and Eu(III) from Aqueous Solution using MnO2-resin - Prof. Ioannis Pashalidis (Department of Chemistry, University of Cyprus)   (Gallery)
18:30 Activated carbon as an effective pertechnetate adsorbent - Daňo Martin (Czech Technical University in Prague, Faculty of Nuclear Sciences and Physical Engineering, Department of Nuclear Chemistry)   (Gallery)
18:30 Deep Eutectic Solvents: Promising Media for advanced hydrometallurgical processes for actinides separation - Ms Greta Colombo Dugoni (Politecnico di Milano)   (Gallery)
18:30 Determination of formation constants of actinide (An = Pu(IV), Th(IV), Am(III) and U(VI) complexes with a hydrophilic SO3-Ph-BTP ligand, using liquid-liquid extraction - Philippe Moisy (CEA/DEN/DMRC)   (Gallery)
18:30 Facile Synthesis and Characterisation of NaBiO3 nano-sheets and Selectivly Adsorbtion of Ce3+ - Dr Ning Wang (Institue of Nuclear Physics and Chemistry, China Academy of Engineering Physics)   (Gallery)
18:30 Fiber materials based on amine-containing copolymer Eudragit® for radioanalitical applications - Dr Alexander Veleshko (National Research Centre "Kurchatov Institute")   (Gallery)
18:30 Fluorinated carbonates as new diluents for extraction of f-elements - E.V. Kenf (Khlopin Radium Institute) Miriam Mindová (Czech Technical University in Prague) I.G. Voronaev (Khlopin Radium Institute) Mikhail Alyapyshev (ITMO University) Vasiliy Babain (ITMO University) Liudmila Tkachenko (Khlopin Radium Institute)   (Gallery)
18:30 Modified bio-sorbent wood-decay fungus Fomes fomentarius for pre-concetration of 137Cs in water samples - Silvia Dulanská (Department of Nuclear Chemistry,Faculty of Natural Sciences, Comenius University in Bratislava, Slovakia 842 15)   (Gallery)
18:30 Nanostructured aluminosilicate sorbents of radionuclides based on clay-salt slimes of JSC “Belaruskali”: Physicochemical properties and application - Prof. Leanid Maskalchuk (Belorusian State Technological University)   (Gallery)
18:30 Radiological Characterization of a low and intermediate-level Radioactive Waste Samples from Research Reactor - Dr Jong Myoung Lim (KAERI)   (Gallery)
18:30 Removal of radionuclides from aqueous solutions by composite nanomaterial - Dr Lórant Szatmáry (ÚJV, Řež a.s.)   (Gallery)
18:30 Solid phase extraction based Lu-177m/Lu-177 radionuclide generator to produce Lutetium-177 - Mrs Rupali Bhardwaj (TU Delft)   (Gallery)
18:30 Sorption characteristics of carbon-containing natural materials for removing Tc(VII) from aqueous solution - Ms Yana Ershova (Russian academy of sciences A.N. Frumkin Institute of Physical chemistry and Electrochemistry RAS (IPCE RAS))   (Gallery)
18:30 Studies on New Bis-Triazine Ligands in Spent Nuclear Fuel Reprocessing: Tuning the Aliphatic Part and its Effects on Extraction Properties - Dr Frank Lewis   (Gallery)
18:30 Synthesis of diglycolamide extraction agents anchored to polyacrylonitrile matrix - Ms Kateřina Fialová (Czech Technical University in Prague, Faculty of Nuclear Sciences and Physical Engineering, Department of Nuclear Chemistry)   (Gallery)
18:30 Synthesys and characterization of mesoporous manganese oxide sorbents for removal of strontium radionuclides from aqueos solutions - Dr Andrei Ivanets (Institute of General and Inorganic Chemistry of the National Academy of Sciences of Belarus)   (Gallery)
18:30 Technetium separation from concentrated molybdate solution issuing recycling of molybdenum from irradiated CerMet nuclear fuel - Martin Daňo (Czech Technical University in Prague, Faculty of Nuclear Sciences and Physical Engineering, Department of Nuclear Chemistry)   (Gallery)
18:30 The development of separation method of iodine from intermediate level radioactive waste - Pavel Nykl (VUJE, a.s.)   (Gallery)
18:30 The use of various inorganic acids as shelf deposition solutions and their effect on nickel plates - Mr Dimitrios C. Xarchoulakos (Greek Atomic Energy Commission, Department of Environmental Radioactivity Monitoring)   (Gallery)
18:30 Ultrafiltration study of Cs-137, Co-60, Sr-85 speciation in model solution of spent nuclear fuel pool - Mr Aleksandr Zarubo (Joint Institute for Power and Nuclear Research – Sosny of the National Academy of Sciences of Belarus)   (Gallery)
18:30 Uranium(VI) binding by pine needles prior and after chemical modification - Katerina Philippou   (Gallery)
20:00
Beer Party (until 22:00) (Red Hall and Terrace)
12:15
DNRC EuChemS Annual Meeting (until 13:15) (King Edward’s Library )
12:15 --- Lunch ---
13:30
NFC 3 - Andreas Geist (Karlsruhe Institute of Technology (KIT)) Dr Karin Popa (until 15:00) (Marble Hall)
13:30 Hot test of advanced Purex process and its results - guoan ye   (Marble Hall)
14:00 Soft Donor Ligands for Actinide/Lanthanide Separations in Used Nuclear Fuel and for Hg(II) Coordination and Extraction in Alkaline Tank Waste Processing - Prof. Konstantinos Kavallieratos (Florida International University)   (Marble Hall)
14:15 Partitioning of minor An(III) and Ln(III) by the 1,2,4-triazine extracting compounds - Jan John (CTU in Prague)   (Marble Hall)
14:30 Gas-phase nitration of metallic uranium, zirconium, and aluminum - Dr Vladimir Kulemin (Frumkin Institute of Physical Chemistry and Electrochemistry RAS)   (Marble Hall)
14:45 Thermodynamic analysis of fluorine regeneration from uranium hexafluoride with a flame of hydrogen-containing fuel and oxygen-containing oxidant using - Prof. Dmitrii Pashkevich (Peter the Greate Saint-Petersburg Polytechnic University; New Chemical Products Ltd.)   (Marble Hall)
13:30
RCH 1 - Christian Ekberg (Nuclear Chemistry, Chalmers) Jan Bárta (Czech Technical University in Prague, Faculty of Nuclear Sciences and Physical Engineering) (until 15:00) (Red Hall)
13:30 Alpha Radiolysis of DOTA ligand in aqueous solution - Vincent Fiegel (CEA/DEN/DMRC/SFMA/LPCA)   (Red Hall)
13:45 Coumarins and their reaction ability in free-radical reactions - Mrs Irina Antropova   (Red Hall)
14:00 Study on the gamma radiolysis of TODGA and CyMe4BTPhen in the ionic liquid [N1888][NO3] using solvent extraction and UHPLC-ESI-MS analysis - Peter Zsabka (SCK•CEN)   (Red Hall)
14:15 Photolytic removal of arsenic and mercury(II) from aqueous solutions - Barbora Drtinová (CTU Prague)   (Red Hall)
14:30 Hydroxyl radical formation in dilute aqueous solutions through photolysis by sub-5-eV photons - Martin Precek (Department of Radiation and Chemical Physics & ELI Beamlines, Institute of Physics, Czech Academy of Sciences, Prague, Czech Republic)   (Red Hall)
15:00 --- Coffee Break ---
15:30
NAM 2 - Zsolt Révay (Technische Universität München - FRM II) Jan Kameník (Nuclear Physics Institute of the Czech Academy of Sciences) (until 17:00) (Marble Hall)
15:30 Radiochemcial analysis of long-lived radionuclides using mass spectrometry: New progress in the methodology - Prof. Xiaolin Hou (Technical University of Denmark, Center for Nuclear Technologies)   (Marble Hall)
16:00 Determination of 129I in aerosols using pyrolysis and AgI-AgCl coprecipitation separation and AMS measurement - Dr Luyuan Zhang ( Institute of Earth Environment, China Academy of Sciences)   (Marble Hall)
16:15 Isolation of lanthanides from spent nuclear fuel by means of high performance ion chromatography (HPIC) prior to mass spectrometric analysis - Dr Karen Van Hoecke (Belgian nuclear research centre)   (Marble Hall)
16:30 In-Housing characterization of a working standard americium solution - Didier MALOUBIER (CEA)   (Marble Hall)
16:45 ICP-MS measurement versus radiometric detection for Radium-226 analysis in environmental liquid matrices - Ms Céline Augeray (IRSN)   (Marble Hall)
15:30
RPH 1 - Constantin Mamat (HZDR) Ondřej Lebeda (Nuclear Physics Institute, Academy of Sciences of the Czech Republic) (until 17:00) (Red Hall)
15:30 Albumin-binding PSMA Ligands: Next Step Towards Improved Radionuclide Therapy of Prostate Cancer - Dr Martina Benesova (Paul Scherrer Institut, Center for Radiopharmaceutical Sciences ETH-PSI-USZ)   (Red Hall)
15:45 Sulfonated calix-baskets for complexation of Barium and Radium - Dr Constantin Mamat   (Red Hall)
16:00 Synthesis and radiofluorination of a novel monocarboxylate transporter 1 inhibitor for tumor imaging by PET - Dr Masoud Sadeghzadeh (Department of Neuroradiopharmaceuticals, Institute of Radiopharmaceutical Cancer Research, Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf, Research site Leipzig)   (Red Hall)
16:15 Alpha Radionuclide Therapy Using Polymeric Nanocarriers - Dr Robin de Kruijff (Radiation Science and Technology, Delft University of Technology, Delft, the Netherlands)   (Red Hall)
16:30 134Ce/134La for Positron Emission Tomography of Targeted Alpha Therapeutics - Veronika Mocko (Los Alamos National Laboratory)   (Red Hall)
16:45 119Sb: promising radionuclide for Targeted Auger Therapy - Production radiochemical separation and chelation aspects. - Dr Valery Radchenko (Life Sciences Division, TRIUMF)   (Red Hall)
17:15
Poster RCH (until 18:45) (Gallery)
17:15 Comparison of two types of LuCl3 pharmaceutical substance (NCA and CA) for production of radiopharmaceuticals for the Peptide Receptor Radionuclide Therapy. - Mr Stanislav Dorovatovskiy (Medradiopreparat Plant – branch of FSUE Federal center for nuclear medicine projects design and development of FMBA of Russia, Moscow.) Mr Aleksandr Zverev (Medradiopreparat Plant – branch of FSUE Federal center for nuclear medicine projects design and development of FMBA of Russia, Moscow.)   (Gallery)
17:30 Interfacial formations in extraction systems - Dr Elena Golubina (Novomoskovsk Institute of Mendeleyev University of Chemical Technology, Russia) Dr Nicolay Kizim (Novomoskovsk Institute of Mendeleyev University of Chemical Technology, Russia)   (Gallery)
17:45 Influence of gamma radiation dose rate and some other parameters on the radiation protection of microbial cells by OH radical scavenging - Barbora Neužilová   (Gallery)
18:00 Modification of eukaryotic cells’ radiation sensitivity by various hydroxyl radiacal scavengers - Mr Lukáš Ondrák (Czech Technical University in Prague, Faculty of Nuclear Sciences and Physical Engineering)   (Gallery)
18:15 XPS study of ion irradiated and unirradiated CeO2 samples - Artem Mitrofanov (Lomonosov Moscow State University)   (Gallery)
18:30 A Study on Post-effects of Proton Beam Irradiation of Tantalum Metal Using Probe Emission Mössbauer Spectroscopy - Igor Alekseev (V.G. Khlopin Radium Institute)   (Gallery)
18:30 Electron Beam Irradiated Carboxymethyl Cellulose Hydrogel Containing Silver Nanoparticle/Activated Carbon Composites for Fast Wound Healing - Prof. Won Ho Park (Chungnam national university)   (Gallery)
18:30 Electron Beam Treatment and Characterization of Lignin Obtained from Black Liquor by A Mini-Pilot Scale Extraction System - Prof. Donghwan Cho (Kumoh National Institute of Technology)   (Gallery)
18:30 ELI Beamlines - Research Program 4: Applications in Molecular, Biomedical and Material Science - Dr Martin Precek (Institute of Physics AS CR)   (Gallery)
18:30 European Tools and Methodologies for an Efficient Ageing Management of NPP Cables - Mr Martin Cabalka (UJV Rez, a. s.)   (Gallery)
18:30 Fabrication of Antibacterial Foam Dressing Including Radiation Assisted Silver-Carbon Composites - Prof. Oh Hyeong Kwon (Kumoh National Institute of Technology)   (Gallery)
18:30 Radiation-induced preparation of ZnO:Ga-based scintillators with band gap modulation - Ms Lenka Procházková (1 Czech Technical University in Prague, Faculty of Nuclear Sciences and Physical Engineering, Břehová 7, 115 19 Prague, Czech Republic; 2 Institute of Physics of the AS CR, v.v.i, Cukrovarnická 10, Prague 6, Czech Republic)   (Gallery)
18:30 Radiolysis of adenine in aqueous solutions and clay suspensions - Alicia Negron-Mendoza (Instituto de Ciencias Nucleares, UNAM)   (Gallery)
18:30 Radiolysis of ammonium succinate in aqueous solution: Relevance in chemical evolution. - Alicia Negron-Mendoza (Instituto de Ciencias Nucleares, UNAM)   (Gallery)
18:30 The XPS structure and the peculiarities of the chemical bond nature in CeO2 - Artem Mitrofanov (Moscow State University)   (Gallery)
17:15
Poster RER (until 18:45) (Gallery)
17:15 Sorption of 137Cs from aqueous solutions onto layered double hydroxides containing the Fe(CN)64– ion in the interlayer space - Prof. Sergey Kulyukhin (Frumkin Institute of Physical Chemistry and Electrochemistry RAS)   (Gallery)
17:30 Sorption of U(VI) onto layered double hydroxides and oxides of Mg and Al, prepared using microwave radiation - Prof. Sergey Kulyukhin (Frumkin Institute of Physical Chemistry and electrochemistry RAS)   (Gallery)
17:45 Marine organism concentration factors and sediment distribution coefficients - sukwon choi   (Gallery)
18:00 Uranium isotopes (234U and 238U) in calcium and magnesium supplements - Prof. Strumińska-Parulska (University of Gdańsk, Faculty of Chemistry)   (Gallery)
18:15 Extraction efficiency of 210Po in Polish herbal teas - Prof. Dagmara Strumińska-Parulska (University of Gdańsk, Faculty of Chemistry)   (Gallery)
18:30 129I records of nuclear activities in the East China Sea inner shelf - Mrs Xue Zhao (Xi’an AMS Center, State Key Laboratory of Loess and Quaternary Geology, Institute of Earth Environment, Chinese Academy of Sciences, )   (Gallery)
18:30 210Po distribution in different compartments of the Briozzo Lagoon - Dr Guillermo Manjon   (Gallery)
18:30 210Po distribution in different compartments of the Lagoon of Briozzo - Guillermo Manjón   (Gallery)
18:30 240Pu/239Pu atom ratios in the Bay of Bengal water column - Prof. Masatoshi Yamada (Hirosaki University)   (Gallery)
18:30 A study of quantitative analysis of Korean granite using ICP-AES/MS/XRF - Mi-Eun Jin (Gyeongsang National University/Korea Atomic Energy Research Institute)   (Gallery)
18:30 Accumulation of technogenic radionuclides by plants of meadow natural communities - Ms Natallia Shamal (Institute of Radiobiology of the NASB)   (Gallery)
18:30 Adsorption of Uranium from Saline Lake Brine by Amidoximated Mesoporous Silica - Dr Xiaojie Yin   (Gallery)
18:30 Advancements in the measurement of 137Cs, 134Cs and 90Sr in seawater - Mr Steven Pike (Woods Hole Oceanographic Institution)   (Gallery)
18:30 Aggregation of Bentonite Colloids:Influence of Background Electrolyte, pH and Humic Substance - Dr zhen xu (Radiochemistry Laboratory, School of Nuclear Science and Technology, Lanzhou University)   (Gallery)
18:30 Application of radioactive and stable isotopes to trace organic matter in the Baltic Sea - Galina Lujaniene (SRI CENTER FOR PHYSICAL SCIENCES AND TECHNOLOGY)   (Gallery)
18:30 Biogeochemical impact on Uranium migration in aquifers near to sludge depository - Dr Alexey Safonov (Frumkin Institute of Physical Chemistry and electrochemistry Russian Academy of Science)   (Gallery)
18:30 Characterization of radioactive particles generated in low-yield atmospheric weapon tests - Dr Guillermo Manjon   (Gallery)
18:30 Concentration of Be-7 in Saudi Arabia - Dr NASSER Alkhomashi (1King Abdulaziz City for Science and Technology)   (Gallery)
18:30 Detection of 2017 ruthenium-106 fallout in grass in Northern Czechia - Dr Daniela Pittauer (Institute of Environmental Physics, University of Bremen, Germany)   (Gallery)
18:30 Determination of Presence of Artificial Nuclides in Air using NuRMS EGS Air Sampler and WIMP 120 Gross Alpha/Beta Counter - Lucie Fiserova (CZ)   (Gallery)
18:30 Determination of Pu-238,239+240, Am-241 and Sr-90 in air filters affected by Ruthenium isotopes and collected in autumn 2017 - Mr Krzysztof Gorzkiewicz (Institute of Nuclear Physics Polish Academy of Sciences)   (Gallery)
18:30 Dissolved State of Radon Atom with Cluster Molecules of Solvent - Akihiko Yokoyama (Kanazawa University)   (Gallery)
18:30 Frequency distributions of radiocesium in edible wild mushrooms - Prof. Yasushi Kino (Tohoku University)   (Gallery)
18:30 Geochemical modeling of strontium transport in nitrate solution. focus on dispersion edge processes - Alexey Safonov (Frumkin"s Institute of Physical Chemistry Russian Academy of Science)   (Gallery)
18:30 Inverse estimation of upscaling of dispersion for cesium transport in crushed granite media - Dr CHUAN-PIN LEE ( Department of Earth Sciences, National Cheng Kung University, Tainan 70101, Taiwan)   (Gallery)
18:30 Investigation of a wetland contaminated by uranium mine tailings in Central France - Andreas Fichtner (Subatech IMT Atlantique Nantes)   (Gallery)
18:30 Is human hair a proper 210Po and 210Pb monitor of their increased natural activity in human body? - Prof. Dagmara Strumińska-Parulska (University of Gdańsk, Faculty of Chemistry)   (Gallery)
18:30 Method development for the determination of uranium isotope ratios by MC-ICP-MS - Ms Leja Rovan (Jožef Stefan Institute)   (Gallery)
18:30 Natural and anthropogenic radionuclides in Barra de Valizas – Aguas Dulces area, 290 RAMSAR site, Uruguay - Mrs Ana Noguera (Departamento de Desarrollo Tecnológico, Universidad de la República)   (Gallery)
18:30 Natural radionuclides in acid mining drainage waters after a not controlled discharge from a pit lake in the south of Spain - Dr Guillermo Manjón (Universidad de Sevilla)   (Gallery)
18:30 Natural radionuclides in acid mining drainage waters after a not controlled discharge from a pit lake in the south of Spain - Guillermo Manjón   (Gallery)
18:30 Neptunium speciation and accumulation by soil components and biota - Mr Alexandr Emelianov (Vernadsky Institute of Geochemistry and Analytical Chemistry, Russian Academy of Sciences)   (Gallery)
18:30 On the radioecological issues of natural radionuclides in water and sediment of a highly contaminated lagoon from Mexico - Cruz Daniel Mandujano García (Universidad de Sevilla)   (Gallery)
18:30 Plutonium, thorium and 137Cs in the bottom sediments of the deep parts of some Mazurian Lakes (Northeastern Poland) - Prof. Jerzy-Wojciech Mietelski (IFJ PAN)   (Gallery)
18:30 Po-210 in marine flora and fauna from an area affected by NORM effluents and atmospheric emissions - Cruz Daniel Mandujano García (Universidad de Sevilla)   (Gallery)
18:30 Polonium 210Po and radiolead 210Pb in forest mushrooms of family Boletaceae from Poland and China and its contribution to the effective radiation dose - Prof. Dagmara Strumińska-Parulska (University of Gdańsk)   (Gallery)
18:30 Radioiodine’s behaviour in wastewater treatment plants samples - Joana Martínez Ratia (Unitat de Radioquímica Ambiental i Sanitaria (URAIS), Departament de Química Analítica i Química Orgànica, Universitat Rovira i Virgili)   (Gallery)
18:30 Radionuclides and stable metals in drainage from old uranium mines - Mr Fernando P. Carvalho (Instituto Superior Técnico)   (Gallery)
18:30 Radionuclides distribution in roach and pike organs - Mrs Alexandra Rozhkova   (Gallery)
18:30 Rare elements and radionuclides in aerosols of the Novosibirsk vicinity (Russia, West Siberia) - Svetlana Artamonova (V.S,Sobolev Institute of geology and mineralogy of Siberian Branch of Russian academy of sciences)   (Gallery)
18:30 Retention of Tc(VII) by pyrite nanoparticles - Diana Marcela Rodríguez Hernández (Helmholtz Zentrum Dresden Rossendorf)   (Gallery)
18:30 Retrospective measurement of U-236 in human lungs - Gabriele Wallner (Inst. f. Anorg. Chemie, Universität Wien)   (Gallery)
18:30 Soil-plant transfer ratios of tellurium and the estimation of committed effective dose from ingestion of radio-tellurium released by the Fukushima Daiichi Nuclear Power Plant accident - Prof. Sentaro Takahashi (Kyoto University Research Reactor Institute)   (Gallery)
18:30 Sorption of Sr and Cs onto Czech natural bentonite – Experiments and modelling - Lucie Baborova (Czech Technical University in Prague)   (Gallery)
18:30 Sorption properties of microbial treated aquifer grounds in according to technetium, uranium, neptunium, plutonium and americium - Alexey Safonov (Frumkin"s Institute of Physical Chemistry Russian Academy of Science)   (Gallery)
18:30 Study of oil shale processing parameters on their sorption properties for liquid radioactive waste treatment - Mrs Anastasiya Shchebliatsova (Joint Institute for Power and Nuclear Research – Sosny of the National Academy of Sciences of Belarus)   (Gallery)
18:30 Study of Po-210 content in the urine of people living in the homes with high radon concentrations - Ms Petra Valdezová (SÚRO)   (Gallery)
18:30 The adsorptive behaviour of heavy metals on magnetic nano-sorbents - Ms Ieva Kulakauskaitė (Center for Physical Sciences and Technology )   (Gallery)
18:30 The DESTRUCT software for calculation of barriers evolution parameters - Kirill Boldyrev (IBRAE RAS) Mr Dmitry Kryuchkov (1 Nuclear Safety Institute of the Russia Academy of Sciences)   (Gallery)
17:15
Poster TAN (until 18:45) (Gallery)
17:15 Self Diffusion of Bk3+ in aqueous solutions at neutral pH and pH 2.5. Comparison with the trivalent f-elemnts (Eu3+ , Gd3+ , Tb3+ , Tm3+) - Rafik Besbes (Faculté des Sciences de Tunis)   (Gallery)
17:30 Structural diversity of uranyl complexes with aliphatic monocarboxylate ligands - Dr Anton Savchenkov (Samara National Research University, Samara, Russian Federation)   (Gallery)
17:45 Synthesis, structure and yhe state of [MIII(UO2)6O4.5(OH)6]•6H2O (MIII – Nd, Sm, Eu, Gd, Dy) in aqueous solutions - Kseniya Chaplieva (Aleksandrovna)   (Gallery)
18:00 Synthesis and study of cesium uranate Cs2U6O19•10H2O - Maxim Bakhmetev (Lobachevsky State University of Nizhni Novgorod, Department of Chemistry)   (Gallery)
18:15 Development of an atomic beam apparatus for chemistry of the heaviest elements - Prof. Yuichiro Nagame (Japan Atomic Energy Agency)   (Gallery)
18:30 Adsorption of the nihonium species on gold surface: a relativistic density functional theory study - Yuriy Demidov (Petersburg Nuclear Physics Institute, Petersburg State Electrotechnical University)   (Gallery)
18:30 Calculation of francium hyperfine anomaly - Elena Konovalova (Petersburg Nuclear Physics Institute)   (Gallery)
18:30 Extraction of Indium and Thallium Isotopes as the Homologues of Nihonium Into the Ionic Liquids - Dr Katerina Cubova (1Department of Nuclear Chemistry, Faculty of Nuclear Sciences and Physical Engineering, Czech Technical University in Prague)   (Gallery)
18:30 Np(V)-phenanthroline-dicarboxylic acid compounds: Synthesis, structure, spectral studies, complexation in solutions - Alexei A. BESSONOV (A.N. Frumkin Institute of Physical chemistry and Electrochemistry Russian academy of sciences (IPCE RAS))   (Gallery)
18:30 Np(VI) and Pu(VI) complex formation with malonate ions in low acid solutions - Prof. Alexei A. BESSONOV (A.N. Frumkin Institute of Physical chemistry and Electrochemistry Russian academy of sciences (IPCE RAS))   (Gallery)
18:30 On the carbonyl complexes of Group VI-VIII transition metals: from molecular orbitals to structures - Shiwei Cao (Nuclear chemistry group, Institute of Modern Physics, Chinese Academy of Sciences)   (Gallery)
18:30 On the formation and stability of metal carbonyl complexes from superheavy elements and their homologues - Mr Yves Wittwer (Paul Scherrer Institute and Bern University)   (Gallery)
18:30 Sputtering and heating as factors affecting the durability of actinide targets and metallic foils in experiments on synthesis of superheavy nuclei - Dr Roman Sagaidak (Flerov Laboratory of Nuclear Reactions, Joint Institute for Nuclear Research)   (Gallery)
18:30 Volatile compounds for high-intensity beams to reach superheavy elements - Yury Albin (Jlint Institute for Nuclear Research)   (Gallery)
20:00
Concert (until 21:30) (Marble Hall)
12:15 --- Lunch ---
12:15
NRC Network 2nd General Assembly (until 13:15) (King Edward’s Library )
14:00
Conference Trip & Dinner (until 22:00) ()
12:15 --- Lunch ---
13:30
NFC 5 - Guoan Ye Konstantinos Kavallieratos (Florida International University) (until 15:00) (Marble Hall)
13:30 New applications of the hot compressed water method for the chemistry of the nuclear fuel cycle - Dr Karin Popa (European Commission Joint Research Centre (JRC))   (Marble Hall)
14:00 Heat treatments of Cl-- and water-contaminated PuO2 and its analogues - Sophie Sutherland-Harper (University of Manchester)   (Marble Hall)
14:15 Thermal decomposition and structural changes of lanthanide-doped uranium dioxide particles prepared by internal gelation - Mr Christian Schreinemachers (Belgian Nuclear Research Centre (SCK•CEN), Institute for Nuclear Materials Science)   (Marble Hall)
14:30 MCNP modeling of impurity activation in graphite moderator and reflector of a L-54M-type nuclear research reactor - Dr Eros Mossini (Politecnico di Milano)   (Marble Hall)
14:45 Homogeneous precipitation of thorium by thermal decomposition products of urea - Mr Tadeas Wangle (Belgian Nuclear Research Centre (SCK·CEN), Institute for Nuclear Materials Science)   (Marble Hall)
13:30
TAN 3 -Prof. Igor Izosimov Peter Kaden (Helmholtz-Zentrum Dresden - Rossendorf e.V.) (until 15:00) (Red Hall)
13:30 Electrochemical Behavior of Plutonium in Nitric Acid and n-Tributyl Phosphate - Philippe Moisy (CEA/DEN/DMRC)   (Red Hall)
13:45 New Insights into the Chemistry of the An-Se-oxosystem - Mr Eike Langer (Forschungszentrum Jülich GmbH)   (Red Hall)
14:00 Sublattices of actinide atoms in crystal structures - Anton Savchenkov (Samara National Research University)   (Red Hall)
14:15 Astatine: Halogen or Metal? - Dr Gilles Montavon (SUBATECH)   (Red Hall)
14:30 Impact of charge transfer to ligands on magnetism of Uranium compounds - Ladislav Havela (Charles University)   (Red Hall)
14:45 Thermodynamic and Structural study of uranyl phosphonate-based ligands as potential uranium decorporation agents - Mr Gaoyang YE (Université Paris-Sud)   (Red Hall)
15:00 --- Coffee Break ---
15:30
RER 4 - Alexey Safonov (Frumkin"s Institute of Physical Chemistry Russian Academy of Science) Gabriele Wallner (Institut für Anorganische Chemie, Universität Wien) (until 17:15) (Marble Hall)
15:30 A long-term monitoring of 14C in liquid discharges from the NPPs of the Czech Republic - Dr Michal Fejgl (National Radiation Protection Institute)   (Marble Hall)
15:45 Time and temperature depend changes of radionuclides sorption behavior of clays in Yeniseysky site environment - Yulia Konevnik (A.N. Frumkin Institute of Physical chemistry and Electrochemistry RAS (IPCE RAS))   (Marble Hall)
16:00 Modern geoecological situation of "Crystal” peaceful underground nuclear explosion vicinity (Siberian Plate) - Svetlana Artamonova (V.S,Sobolev Institute of geology and mineralogy of Siberian Branch of Russian academy of sciences)   (Marble Hall)
16:15 Radioactive medicinal springs: Searching for activating geomaterials - Viktor Goliáš   (Marble Hall)
16:30 Molecular Insights into Uranium Adsorption to Granite Gained from TRLFS, EXAFS and EPMA Study - Dr Duoqiang Pan (Radiochemistry Laboratory, School of Nuclear Science and Technology, Lanzhou University, Lanzhou 730000, China)   (Marble Hall)
16:45 Contamination of forest fuel materials by long-lived radionuclides and estimation of its threat to human health during the wildfires in Belorussian part of Chernobyl exclusion zone - Dr Aliaksandr A. Dvornik (Institute of radiobiology of National academy of sciences of Belarus)   (Marble Hall)
17:00 Ameriсium and cesium distribution among sequential extraction fractions in bottom sediments and reed from artificial reservoir - Dr Natalia Kuzmenkova (Lomonosov MSU)   (Marble Hall)
15:30
SEP 4 - Sarah Pepper Philippe Moisy (CEA/DEN/DMRC) (until 17:00) (Red Hall)
15:30 Electrochemical behavior of Co(II) in 1-ethyl-3-methylimidazolium bis(trifluoromethylsulfonyl)imide - Dr Martin Straka (UJV Rez, a.s.)   (Red Hall)
15:45 Development of procedures for separation of uranium and thorium from selenium matrices for their determination by mass spectrometry techniques - Jakub Kaizer (Faculty of Mathematics, Physics and Informatics, Comenius University in Bratislava, Slovakia)   (Red Hall)
16:00 Ca-Mg phosphates as an effective sorbents of 60Co and 85Sr radionuclides - Dr Andrei Ivanets (Institute of General and Inorganic Chemistry of the National Academy of Sciences of Belarus)   (Red Hall)
16:15 Studies on graphene-based materials for the removal of radionuclides from aqueous solution. - Ms Hibaaq Mohamud (National Physical Laboratory/University of Surrey)   (Red Hall)
16:30 Sorption properties of selected oxidic nanoparticles for the treatment of spent decontamination solutions based on citric acid - Ota Fišera (Vojenský výzkumný ústav, s. p.)   (Red Hall)
16:45 Comprehensive studies on third phase behavior during solvent extraction of U(VI)/Th(IV) mixtures - Julie Durain (CEA)   (Red Hall)
17:15
Student Poster Competition - The Award Ceremony (until 17:30) (Marble Hall)
17:30
Poster NFC (until 19:00) (Gallery)
17:45 Application of microwave radiation for decomposition of uranyl nitrate in the silica gel matrix - Dr Vladimir Kulemin (Frumkin Institute of Physical Chemistry and Electrochemistry RAS)   (Gallery)
18:00 The Micro-Optical Ring Electrode: A Sensor for Multiple Actinide Ions Monitoring - Mr Gary Linnett (Lancaster University)   (Gallery)
18:15 Volatilisation of 134Cs, 131I and 210Po from lead bismuth liquid metal solutions studied by the transpiration method - I.I. Danilov (Paul Scherrer Institute and Bern University)   (Gallery)
18:30 Stability investigations of actinide doped calcium silicate hydrate phases in highly saline electrolytes - Jan-Martin Wolter   (Gallery)
18:45 A comparative study of radium and strontium uptake by cementitious materials - Jana Kittnerová   (Gallery)
18:45 Application of molecular modelling for studying the stability of organic ligands in nuclear fuel cycle - Tomáš Koubský (CTU FNSPE)   (Gallery)
18:45 Application of the method of electrolytic-plasma treatment for decontamination of removable equipment of nuclear power plants - Ms Olga Kalenchukova   (Gallery)
18:45 Approaches to inner safety barriers development - Viktoria Zharkova (Russian academy of sciences A.N.Frumkin Institute of physical chemistry and electrochemistry)   (Gallery)
18:45 Can be barium and strontium used as analogues to radium in clay migration? - Anna Pecková   (Gallery)
18:45 Characteristics of Decontamination Foams Containing Various Chemical Components - Dr Wangkyu Choi (Korea Atomic Energy Research Institute)   (Gallery)
18:45 Competition of U(VI) hydroxide and carbonate complexation in alkaline solutions − implications for U(VI) retention by Ca-bentonite - Dr Katja Schmeide (Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf, Institute of Resource Ecology)   (Gallery)
18:45 Decontamination of anthropogenic polluted soils from Ra-226 decay family radionuclides and mercury using hydroclassification technique - Ms Uliana Nikulina (LLC Nuclear Container Corporation)   (Gallery)
18:45 Degradation of diluent in TODGA – F-3 extraction system under α-, β-, γ- irradiation - Dr Vitaliy Vidanov (Bochvar Institute)   (Gallery)
18:45 Development of barrier system in hosting rocks - Viktoria Zharkova (Russian academy of sciences A.N. Frumkin Institute of Physical chemistry and Electrochemistry RAS (IPCE RAS))   (Gallery)
18:45 Development of tools for studying radionuclide transport in fractured rock environment - Mr Milan Zuna (ÚJV Řež a.s.)   (Gallery)
18:45 Diffusion and sorption of radionuclides in veined gneiss from Olkiluoto, Finland - Hanna Aromaa   (Gallery)
18:45 Enhancing the technology for chemical washing of reverse osmosis modules used in treatment and evaporation of liquid radioactive waste - Vitalii Epimakhov (Russian Federation)   (Gallery)
18:45 Evolution of mineralogy and radionuclide diffusion on Portland-type -cementitious materials due geochemical and thermal effects - Tomáš Rosendorf (CTU in Prague / ÚJV Řež, a. s.)   (Gallery)
18:45 Features of radionuclides sorption by bentonite clays - Ms Yana Ershova (IPCE RAS, Moscow) Mr Artem Pryadko (MUCTR, Moscow)   (Gallery)
18:45 Formation and transformation of physical and chemical iodine forms by foreign substances in the primary coolant - Vitalii Epimakhov (Russian Federation)   (Gallery)
18:45 Immobilization of high level waste in magnesium-potassium-phosphate compound - Dr Sergey Vinokurov (Vernadsky Institute RAS)   (Gallery)
18:45 Investigation on the sorption behavior of Se(IV) and Se(VI) onto modification bentonite - Duoqiang Pan   (Gallery)
18:45 Modeling of technological processes for their optimization and designing of industrial facilities in SNF reprocessing. - Ms Yuliya Evsyukova (Institution Innovation and Technology Center by “PRORYV” Project , JSC «VNIINM» )   (Gallery)
18:45 Oxidative dissolution of compounds present in corrosion layers in primary circuit stainless steels - Tereza Šobová   (Gallery)
18:45 Performance of Decontamination Foams Containing Various Chemical Components - Wangkyu Choi (Korea Atomic Energy Research Institute)   (Gallery)
18:45 Prospective of syntetic K-Struvite as solid radioactive waste matrix - Yulia Konevnik ( A.N. Frumkin Institute of Physical chemistry and Electrochemistry RAS )   (Gallery)
18:45 Radionuclides behavior during liquid deactivation of irradiated graphite bushings - Ms Yana Ershova (Russian academy of sciences A.N. Frumkin Institute of Physical chemistry and Electrochemistry RAS)   (Gallery)
18:45 Salts of organic bases application for in-cycle regeneration of the turnaround extractant - Alexey Rodin (A.N. Frumkin Institute of Physical chemistry and Electrochemistry, Russian academy of sciences)   (Gallery)
18:45 Selective separation of neutron poisons from spent nuclear fuel using a carboxyl-functionalized ionic liquid - Fangli Fan (Institute of Modern Physics, Chinese Academy of Sciences)   (Gallery)
18:45 Simulation of solute transport from deep repository to near surface - Josef Chudoba (Technical University of Liberec)   (Gallery)
18:45 Sorbents for treatment of highly radioactive liquid waste, originated from VVER NPP severe accident - Dr Václava Havlová (ÚJV Řež, a.s. )   (Gallery)
18:45 Stability of chain and cyclic monoamide resins for selective separation of U(VI) against γ-ray irradiation in HNO3 - Prof. Masanobu Nogami (Kindai University)   (Gallery)
18:45 Study of Europium Speciation Using Time-resolved Laser-induced Luminiscence Spectroscopy - Mr Michal Pokorný (Faculty of Nuclear Sciences and Physical Engineering, Czech Technical University in Prague)   (Gallery)
18:45 The assessment of the composition of the gas phase in the processes of stabilizing plutonim valent states during hydrometallic processing of spent nuclear fuels - Mrs Polina Mitrikas (Viktorovna)   (Gallery)
18:45 The effect of dissolved hydrogen on the oxidative dissolution of highly Pu-doped MOX and externally irradiated UO2 - Mr Niklas Hansson (Chalmers University of Technology)   (Gallery)
18:45 The effect of preliminary irradiation on the dynamics of gas evolution under thermal oxidation of the diamides based extractant in the diluent F-3 - Alexey Rodin (A.N. Frumkin Institute of Physical chemistry and Electrochemistry, Russian academy of sciences)   (Gallery)
18:45 The influence of accelerated electrons on low flammability limits for extraction mixtures based on light hydrocarbon diluent – isopar M - Dr Alexey Rodin (Scientific and Engineering Centre for Nuclear and Radiation Safety; A.N. Frumkin Institute of Physical chemistry and Electrochemistry, Russian academy of sciences)   (Gallery)
18:45 The rate and mechanism of uranium and lanthanum leaching from magnesium-potassium-phosphate compound - Mrs Irina Gromyak (Vernadsky Institute of Geochemistry and Analytical Chemistry of the Russian Academy of Sciences)   (Gallery)
18:45 The study of the behavior of coatings based on silica-organic composition OS 51-03 of the containment during severe accidents at NPP - Mr Anton Fiskov (JSC «ATOMPROEKT»)   (Gallery)
18:45 The use of a cement compound for treatment radioactive waste from the reprocessing of SNF fast reactors - Mr Alexander Zherebtsov   (Gallery)
18:45 The use of columns of the zeolite clinoptilolite in the remediation of aqueous nuclear waste streams - Nick Evans (NTU)   (Gallery)
18:45 TPE and RE extraction during long-lived radionucide partitioning in combination with PUREX-process using single TBP-bazed solvent - Mr Andrey A. Naumov (V.G. Khlopin Radium Institute)   (Gallery)
18:45 Uranium bioremoval from liquid radioactive waste in alcaline conditions using different types of microorganisms - Dr Alexey Safonov (Frumkin Institute of Physical Chemistry Russian Academy of Science)   (Gallery)
17:30
Poster PAR (until 19:00) (Gallery)
18:00 Production of 51Cr by proton irradiation of natV and purification by precipitation and ion exchange chromatography - Dr Alexander Mansel (Institute of Resource Ecology - HZDR)   (Gallery)
18:30 Development of a Switchable Radioisotope Generator - Dr Hyoung Lee (MIssouri University of Science and Technology)   (Gallery)
18:45 Assessment of Staff Radiogenic Risk from radionuclide exposure at Nuclear Medicine Department - Dr Alkhorayef Mohammed (King Saud University)   (Gallery)
18:45 Measurements of proton-induced production cross sections for Sc radioisotopes from natural Ca - Dr Ryszard Misiak (The Henryk Niewodniczanski Institute of Nuclear Physics Polish Academy of Sciences)   (Gallery)
18:45 Metal-Organic Frameworks as Scaffolds for Isotope Separation - Pablo Serra Crespo (TU Delft)   (Gallery)
18:45 Production of positron emitter radionuclide 68Ga via generator 68Ge → 68Ga - Mrs Ayagoz Baimukhanova (DLNP, Joint Institute for Nuclear Research / Institute of Nuclear Physics)   (Gallery)
17:30
Poster RPH (until 19:00) (Gallery)
17:30 Human serum albumin microspheres labelled with rhenium-188 as the basis for new therapeutic radiopharmaceuticals - Mr Aleksandr Zverev (Medradiopreparat Plant – branch of FSUE Federal center for nuclear medicine projects design and development of FMBA of Russia, Moscow.)   (Gallery)
17:45 Fully automated GMP [68Ga]GaDOTA-TOC production using TRACERlab® MX module - Prof. Pavol Rajec (BIONT a.s.)   (Gallery)
18:15 Determining nuclear data of the isomer 195mPt production through neutron irradiation of enriched 193Ir at the reactor IBR-2 - Alexander Madumarov (JINR)   (Gallery)
18:30 Recycling of O-18 enriched water used in F-18 cyclotron production. - Dr Boyan Todorov (Sofia University)   (Gallery)
18:45 Conjugation, radiolabelling and in vitro studies of VAP-P1, a vascular adhesion protein-1 targeting peptide - Jaroslav Červenák (General University Hospital in Prague, Charles University, Czech Republic; Nuclear Physics Institute of the CAS, Rez, Czech Republic)   (Gallery)
18:45 Hydroxyapatite nanoparticles labelled with 18F - Ekaterina Kukleva (Czech Technical University in Prague, Faculty of Nuclear Sciences and Physical Engineering)   (Gallery)
18:45 LABELLED SUPERPARAMAGNETIC IRON OXIDE NANOPARTICLES - Ms Zuzana Sobkuliaková (FNSPE, CTU)   (Gallery)
18:45 Pharmaceutical development of the theurapetic radiopharmaceutical based on β-emitting samarium-153 in heat-sensitive carrier for brachytherapy of tumors of various location - Dr Vladimir R Duflot (Radiation chemistry, Nuclear medicine)   (Gallery)
18:45 Surface modification of 99mTc-HAp-NPs - Mr Michal Sakmár   (Gallery)
18:45 Synthesis and structure of adeninium pertechnetate. - Dr Alexey Safonov (Frumkin Institute of Physical Chemistry Russian Academy of Science)   (Gallery)
20:00
Jam Band Session (until 20:50) (Marble Hall)
21:00
Singing Fountain Performance (until 21:30) (Singing Fountain)
12:15 --- Lunch ---
13:30
NFC 6 -Mrs Vaclava Havlova (UJV Rez, a.s.) Katja Schmeide (Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf, Institute of Resource Ecology) (until 14:46) (Marble Hall)
13:30 Radiochemical characterisation for a decommissioning purpose at NRG: The case of ion exchange resins - Mr Patrick Haaß (Nuclear Research and consultancy Group)   (Marble Hall)
13:45 Carbon-14 release from irradiated stainless steel - Mrs Eva De Visser-Týnová (Nuclear Research and consultancy Group (NRG))   (Marble Hall)
14:00 Assessment of the release behavior of 14C from irradiated nuclear graphite from a German Research Reactor - Dr Natalia Shcherbina (Forschungszentrum Jülich GmbH, Institute for Energy and Climate Research, Nuclear Waste Management and Reactor Safety (IEK-6))   (Marble Hall)
14:15 Radiochemical analysis of biological shielding of VVER-440 reactor for deep geological repository - Mr Radek Pošvař   (Marble Hall)
14:30 "Dry” decontamination by films and pastes - Dr Nadzeya Varonik (Joint Institute for Power and Nuclear Research – Sosny of the National Academy of Sciences of Belarus)   (Marble Hall)
13:30
RER 6 -Prof. Pavel P. Povinec (Comenius University, Bratislava, Slovakia) Michal Fejgl (National Radiation Protection Institute) (until 15:00) (Red Hall)
13:30 U(VI) toxicity onto canola cells: Correlation of microcalorimetric data with cell viability and U(VI) speciation - Dr Susanne Sachs (Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf, Institute of Resource Ecology)   (Red Hall)
13:45 Strontium-90 in Polish cow milk - Mr Karol Wiatr (National Veterinary Research Institute)   (Red Hall)
14:00 Role of animal teeth for estimation of environmental pollution of Sr-90 and Cs-137 just after the Fukushima Daiichi Power Plant Accident - Mr Kazuma Koarai (Tohoku University)   (Red Hall)
14:15 Study of 210Po in Indian tobacco using Liquid Scintillation Spectrometry - Prof. Ulrich W. Scherer (HS Mannheim University of Applied Sciences)   (Red Hall)
14:30 Use of Digital Autoradiography to characterize the effect of acidic leaching on mobilisation of 238U series radionuclides in ISR context. - Mr Axel Angileri (IC2MP)   (Red Hall)
14:45 Tc immobilization on gamma alumina: a study of the reductant presence and absence - Dr Natalia Mayordomo (Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf)   (Red Hall)
15:00
Closing Ceremony (until 15:30) (Marble Hall)
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×