12–18 Jan 2020
Bílý Potok (u Frýdlantu)
UTC timezone

Dipólová anisotropie a identifikace zdrojů kosmického záření ultravysokých energií

13 Jan 2020, 10:40
Bílý Potok (u Frýdlantu)

Penzion "Krakonoš", Bílý Potok 150, Bílý Potok (u Frýdlantu)

Alena Bakalová (CTU FNSPE)

Vedle klasických messengerů, jako neutrina, fotony nebo gravitační vlny, je kosmické záření dalším možným observačním oknem pro studium vlastností vzdálených astrofyzikálních objektů. Jelikož se ale jedná o nabité částice, směr jejich příletu detekovaný na pozorovateli (Zemi) nekoresponduje s pozicemi jejich zdrojů. Abychom jejich zdroje mohli identifikovat, je třeba detailních numerických simulací, které vedle interakcí berou v úvahu také jeho propagaci v magnetických polích ve vesmíru. V příspěvku budou diskutovány metody identifikace zdrojů kosmického záření nad 10 EeV pocházející z blízkých astrofyzikálních zdrojů zohledňující strukturu magnetického pole Mléčné Dráhy a vliv galaktického magnetického pole na velkoškálové anisotropie v příchozích směrech.

Alena Bakalová (CTU FNSPE)