Studium elektromagnetických procesů v ultra-periferálních srážkách těžkých iontů na Velkém hadronovém urychlovači

18 Sept 2020, 10:00
Částicová a jaderná fyzika Částicová a jaderná fyzika

Mr Pavel Váňa (Charles University)

Práce je věnována popisu elektromagnetických procesů vznikajících během srážek těžkých iontů při interakci jejich elektromagnetických polí. Během těchto srážek vznikají při procesu $\gamma \gamma \rightarrow \mu^{+} \mu^{-} $ dimionové páry, které pronikají kvark-gluonovým plazmatem. Cílem práce bylo vytvoření jednoduchého geometrického modelu popisujícího srážky těžkých iontů, jehož implementací byl vytvořen program počítající délky drah produktů elektromagnetické interakce, které tyto produkty urazí v kvark-gluonovém plazmatu. Dalším krokem bylo simulování centralitně závislého rozšiřování rozdělení akoplanarit dimionových párů, které bylo naměřeno během let 2015 a 2018 detektorem ATLAS na~LHC při $\gamma \gamma \rightarrow \mu^{+} \mu^{-}$ procesu, ke~kterému docházelo při Pb+Pb srážkách s~těžišťovou energií $\sqrt{s_{NN}} = 5.02 \: \mathrm{TeV}$. Při~konfiguraci kvadratické závislosti rozmytí akoplanarity bylo možné dobře reprodukovat rozdělení měřených hodnot pro~$\alpha > 2.10^{-3} \: \mathrm{rad}$. Měření rozdělení pro~interval $\alpha < 2.10^{-3} \: \mathrm{rad}$, kde byl v~datech pozorován lokální pokles, nebylo ovšem modelem možné reprodukovat.

Mr Pavel Váňa (Charles University)