Keď cesta je cieľom - žiakom plánovaný experiment

18 Sept 2020, 10:45
Obecná fyzika a didaktika fyziky Obecná fyzika a didaktika fyziky

Denisa Hučíková (FMFI UK Bratislava)

V rámci predmetu Úvod do školských pokusov, ktorý som absolvovala v druhom ročníku môjho bakalárskeho štúdia som sa po prvýkrát stretla s pojmom žiakom plánovaného experimentu (ŽPE). Jednou z úloh, ktoré sme ja a moji spolužiaci dostali bolo navrhnúť realizáciu dvoch experimentov, pri ktorých plánovaní sme sa mali zamerať na nasledovné aspekty: definovanie problému, formulovanie hypotéz, výber premenných, navrhnutie vhodnej aparatúry a materiálu, metódy zmeny premenných a získavania dát. Vo výskumnej časti tejto práce sa okrem mojich už vyššie spomínaných naplánovaných meraní a ich hodnotenia nachádzajú aj rôzne poznámky, postrehy a komentáre (všetko z pohľadu študenta) ku ktorým som počas ich plánovania dospela. Táto práca však predstavuje niečo viac ako ŽPE, ktorý by sme v tomto prípade mohli nazvať iba prostriedkom. Hovorí predovšetkým o tom, aké majú byť ciele vyučovania fyziky, prečo je dôležité, aby žiaci na hodinách (nielen fyziky) získavali čo najviac skúseností a učitelia podporovali aktívne a nie pasívne učenie, čo je to skefolding, aký význam má tvorivosť a sloboda v živote žiakov a v neposlednom rade prečo je potrebné poznanie cesty na dosiahnutie cieľa.

Denisa Hučíková (FMFI UK Bratislava)