Využití příběhu propojeného s fyzikálními pokusy ve výuce na základní škole

18 Sept 2020, 11:15
Obecná fyzika a didaktika fyziky Obecná fyzika a didaktika fyziky

Jana Doležalová (MFF UK)

Ve své bakalářské práci jsem zpracovala pět fyzikálních pokusů, které mohou sloužit k podpoře rozvoje vědeckého myšlení u mladších školních dětí. Tyto pokusy jsem propojila dobrodružným příběhem a doplnila metodickými listy pro učitele a pracovními listy pro žáky. Metodické listy obsahují návody k pokusům doplněné praktickými poznámkami. Pracovní listy se skládají z různorodých úkolů, které slouží k prohloubení a rozšíření znalostí, jež žáci získají při pokusu, k rozvíjení kreativity a v neposlední řadě k pobavení. Vše je doplněno obrázky a fotografiemi. Příběh vtahuje děti do děje, děti provádějí pokusy a tím pomáhají hlavnímu hrdinovi, chlapci v jejich věku, zachránit jeho magickou kamarádku před zlým černokněžníkem. Program tak děti motivuje ke zkoumání a učí je i vytvářet a ověřovat hypotézy. Vše jsem vyzkoušela s dětmi navštěvujícími druhý ročník základní školy, a proto je součástí práce i popis realizace a zpětná vazba od dětí.

Jana Doležalová (MFF UK)