Měření anizotropního toku na experimentu ALICE

18 Sept 2020, 10:15
Částicová a jaderná fyzika Částicová a jaderná fyzika

Daniel Mihatsch (FJFI ČVUT)

Kvark-gluonové plasma je stav hmoty, v němž jsou kvarky a gluony téměř volné. Takový stav vzniká v jádro-jaderných srážkách na urychlovačích částic. Jedním ze způsobů, jak plasma můžeme zkoumat, je měření anizotropního toku parametrizovaného koeficienty v_n, které kvantifikují preferované směry produkce částic. Tato práce shrnuje dosavadní výsledky měření v této oblasti v jádro-jaderných srážkách, především pak na experimentu ALICE na LHC. Dále se zabývá srážkami v malých systémech, kde se kolektivní chování dříve neočekávalo. Výsledky měření z posledních let však naznačují jeho přítomnost. Poslední část je zaměřena na analýzu dat ze srážek p+p generovaných programem Pythia.

Daniel Mihatsch (FJFI ČVUT)