DETEKCIA SINGLETOVÉHO KYSLÍKA PO FOTOEXCITÁCII HYPERICÍNU V DMSO

24 May 2016, 10:15

Katarína Želonková (Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach)

Produkcia singletového kyslíka bola študovaná prostredníctvom časovo rozlíšených meraní jeho fosforescencie, ktorá vzniká po pulznej fotoaktivácii Hypericínu v DMSO (dimetylsulfoxide). Hyp bol vybudený metódou kvazi-kontinuálnej excitácie laserovými pulzami dĺžky 35 μs. Nameraná doba života singletového kyslíka je τ_∆ = 5,5 ± 0,3 μs. Tento výsledok pomohol vyriešiť rozpor medzi výsledkami rôznych publikácií, ktoré sa zaoberali meraním doby života singletového kyslíka v DMSO. Kvantový výťažok produkcie singletového kyslíka Hypericínom v DMSO je Φ_∆= 0,4 ± 0,03. Rýchlostná konštanta deaktivácie tripletového stavu Hypericínu molekulovým kyslíkom v základnom stave má hodnotu k_q= 1,6 ± 0,3. 109 M-1s-1.
Sekce Biofyzika a fyzika molekulárních systémů

Katarína Želonková (Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach)