Využitie interaktívnych metód vo vyučovaní kinematiky na gymnáziu

24 May 2016, 11:15

Mr Jarier Wannous (Univerzita Komenského v Bratislave, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky, oddelenie didaktiky fyziky, Mlynská dolina, 842 48 Bratislava)

Vyučovanie fyziky na Slovensku je vo veľkej miere poznačené nedostatkom experimentov na hodinách. To je spôsobené malou dotáciou hodín a nedostatočnou vybavenosťou škôl. Preto je cieľom našej práce vytvoriť vhodný návrh na vyučovanie jednej témy z fyziky na strednej škole, konkrétne kinematiky. Budeme sa pritom snažiť zvoliť vhodnú kombináciu metód na dosiahnutie dostatočnej miery použitia experimentov vo vyučovaní. Hlavnou súčasťou návrhu je metóda interaktívnych prednáškových demonštrácií (ILD), ktorá povoľuje používanie experimentov aj s väčším množstvom žiakov v triede. ILD taktiež umožňuje bližšie sa zoznámiť a ďalej pracovať so žiackymi predstavami. Práca môže ponúknuť učiteľom návrhy na aktivity, ktoré by mohli vykonávať so svojimi žiakmi počas vyučovania témy, ako aj postup, ktorý by mohol zefektívniť jej vyučovanie.
Sekce Teoretická fyzika