Časové zmeny radónu vo vybraných prameňoch Považského Inovca

24 May 2016, 09:00

Ms Terézia Eckertová (FMFI UK BRATISLAVA)

Koncentrácia radónu vo vodách nie je konštantná a z dlhšieho časového hľadiska môže dochádzať k veľkým výkyvom. Od marca 2015 do januára 2016 bolo pohorie Považského Inovca mapované a skúmané na rádioaktivitu podpovrchových vôd. Lokalizovalo sa 41 prameňov z ktorých 5, ktoré vykazovali pri ich prvotnej analýze najvyššie hodnoty objemovej aktivity radónu (OAR), boli ďalej sledované v dlhšom časovom rozpätí. V tejto práci sú zhrnuté dosiahnuté výsledky týchto prieskumov z obdobia od 20.9. 2015 do 21.3. 2016. Monitorovanie zmien OAR prebiehalo spravidla každý týždeň, kedy sa zaznamenávali variácie OAR v závislosti od meteorologických podmienok a ďalej veličiny nimi ovplyvnené ako teplota a prietok prameňa. Keďže koncentrácia radónu vo vodách je podmienená najmä množstvom materského nuklidu, ktorý obsahujú okolité horniny ktorými voda preteká, polohy jednotlivých prameňov sú priradené nie len k mapám prírodnej rádioaktivity ale aj ku geologickým mapám podložia [GUDS] a následne spracované programom Surfer 11[Surfer 11, 2013]. Pre lepšie znázornenie a pochopenie týchto zmien sú OAR konkrétnych prameňov vynesené do grafov spolu s pozorovanými veličinami.
Sekce Aplikovaná fyzika

Ms Terézia Eckertová (FMFI UK BRATISLAVA)