Aplikácia fyzikálnych poznatkov v neformálnom vzdelávaní

18 Sept 2020, 12:00
Obecná fyzika a didaktika fyziky Obecná fyzika a didaktika fyziky

Barbora Krajmerová (FMFI UK Bratislava)

Abstrakt
Práca sa venuje neformálnemu vzdelávaniu vo fyzike, ktoré napomáha rozvíjať poznatky nadobudnuté v škole, aplikovať ich v reálnych situáciách a rozvíjať prírodovednú gramotnosť. Záujem o neformálne vzdelávanie v rôznych oblastiach je v dnešnej dobe veľmi veľký, avšak neformálne vzdelávanie v prírodovedných oblastiach absentuje. Rozhodli sme sa vytvoriť zbierku fyzikálnych experimentov určenú animátorom a vedúcim fyzikálnych táborov alebo fyzikálnych krúžkov. Spoločným prvkom uvedených pokusov je využitie opotrebovaných plastových fliaš. V práci predkladáme niekoľko experimentov zo zostavenej zbierky. Tie boli zrealizované so skupinou žiakov v neformálnom prostredí, pričom v práci uvádzame prípadovú štúdiu zameranú na aplikáciu fyzikálnych vedomostí pri realizácii pokusov. Ku každému pokusu je vytvorený pracovný list pre žiakov, ako aj metodický materiál s usmerneniami, vysvetleniami pre potreby animátora alebo vedúceho. Celý koncept pokusov je primárne určený pre žiakov druhého stupňa základnej školy (ISCED 2).

Kľúčové pojmy: neformálne vzdelávanie, pokus, experiment, plastová fľaša.

Barbora Krajmerová (FMFI UK Bratislava)