Vliv obsahu molybdenu na fázové transformace v binárních slitinách Ti-Mo

18 Sept 2020, 11:45
Fyzika kondenzovaných látek Fyzika kondenzovaných látek

Veronika Valešová (FJFI ČVUT)

Metastabilní β-Ti slitiny jsou velice atraktivní skupina strukturních materiálů díky své pevnosti, houževnatosti a únavové odolnosti, a proto jsou využívány např. v medicíně a leteckém průmyslu.

Studovali jsme fázové složení binárních slitin Ti-(12-18)Mo (hm%) po izotermálním žíhání – ex-situ (skenovací elektronová mikroskopie, měření mikrotvrdosti) a dále během ohřevu (5K/min) – in-situ (rezistometrie, dilatometrie, diferenciální skenovací kalorimetrie).

Ve slitinách byly nalezeny stabilní fáze α (HCP), β (BCC) a metastabilní fáze ω. ω je formována bezdifúzním procesem při kalení nebo difúzně při nízkoteplotním žíhání a výrazně ovlivňuje mechanické vlastnosti (např. mikrotvrdost) a precipitaci α fáze.

Vzrůstající obsah β stabilizačního Mo potlačuje jak vývoj ω (posouvá tvorbu/rozpouštění do vyšších/nižších teplot), tak precipitaci α. Vzorky se směsí β+ω vykazují vyšší tvrdost než vzorky se směsí α+β. Nejvyšší tvrdost byla určena u slitiny Ti-12Mo po ohřevu na 400°C.

Veronika Valešová (FJFI ČVUT)

Co-authors

Dr Josef Stráský (Katedra fyziky materiálů, Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova) Prof. Miloš Janeček (Katedra fyziky materiálů, Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova) Dr Jana Šmilauerová (Katedra fyziky materiálů, Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova) Dr Petr Harcuba (MFF UK) Mr Dalibor Preisler (Katedra fyziky materiálů, Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova) Ms Anna Veverková (Katedra fyziky materiálů, Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova) Ms Jana Kálalová (Katedra fyziky materiálů, Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova)