Návrh experimentálnych aktivít z oblasti periodické deje

18 Sept 2020, 11:30
Obecná fyzika a didaktika fyziky Obecná fyzika a didaktika fyziky

Vladislav Pavlús (UMB Banská Bystrica)

Študentská vedecká práca sa zameriava na návrh experimentálnych aktivít bádateľského charakteru s využitím miniatúrneho digitálneho osciloskopu DSO 150. Osciloskop spolu s rôznymi druhmi senzorov, ako sú svetelný, zvukový, či elektromagnetický senzor, je možné použiť na skúmanie charakteristík pravidelne sa opakujúcich dejov.
Navrhnuté experimentálne aktivity patria do tematického celku Periodické deje (ISCED 3A). Niektoré námety na aktivity sú spracované formou žiackych pracovných listov a metodických listov pre učiteľa. V práci sú popísané aj vlastnosti digitálneho osciloskopu DSO 150 spolu s jednoduchým návodom na ovládanie a štruktúra žiackeho pracovného listu, ako aj metodického listu pre učiteľa. Ďalšie pripravené žiacke pracovné listy a metodické listy pre učiteľa sú uvedené v prílohe práce.
Kľúčové slová: digitálny osciloskop, bádateľsky orientované vyučovanie, periodické deje, žiacke pracovné listy, metodické listy pre učiteľa

Vladislav Pavlús (UMB Banská Bystrica)