Štúdium vlastností kvarkových a gluónových jetov v hadrónových zrážkach

24 May 2016, 09:45

Lucia Anna Husová (Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach)

Jednou z vlastností, ktorou sa líšia kvarkové a gluónové jety je zvýšená produkcia baryónov v gluónových jetoch. Cieľom tejto vedeckej práce bolo overiť, či je zvýšená produkcia baryónov v gluónových jetoch nameraná experimentom OPAL implementovaná v Monte Carlo generátore PYTHIA. Vo vygenerovaných dátach sme skúmali produkciu baryónov a mezónov a ich pomery k celkovému počtu finálnych nabitých hadrónov, ako aj produkciu častíc $\Lambda$ a $K^0_S$.Z výsledkov vyplýva, že daný výsledok je implementovaný v generátore PYTHIA. V druhej časti práce boli porovnávané vlastnosti kvarkových a gluónových jetov metódou dvojčasticových korelácií.
Sekce Částicová a jaderná fyzika

Lucia Anna Husová (Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach)