Langmuir-Blodgett model membrány Mycobacterie tuberculosis

24 May 2016, 09:15

Mr Tomáš Fodran (Slovenská technická univerzita, Fakulta elektrotechniky a informatiky)

V článku sa zaoberáme štúdiom fyzikálnych vlastností (R) a (S) tuberkulostearovej kyseliny. Prostredníctvom Langmuirových monovrstiev sme porovnávali ich izotermy s inými dobre opísanými mastnými kyselinami. Získané výsledky sú využiteľné pri hľadaní molekuly vhodnej ako mechanický model v molekulovej dynamike modelovania lipidových dvojvrstiev. Vzhľadom na prirodzený výskyt zmesi (R)-TSA a kyseliny stearovej v pomere 1:1 v bunkovej membráne Mycobacterium tuberculosis sme sa zamerali na pozorovanie takýchto zmesí v rôznych vzájomných molových koncentráciach. Zo získaných údajov sme určili Gibbsovu energiu pri rôznych povrchových tlakoch ako aj moduly pružnosti zmesí s cieľom vyšetriť vplyv molového zlomku (R)-tuberkulostearovej na vlastnosti bunkovej membrány.
Sekce Aplikovaná fyzika