ŠTÚDIUM METABOLIZMU A DYSFUNKCIE MITOCHONDRIÍ V INTAKTNÝCH BUNKÁCH POMOCOU FLUORESCENČNÝCH SIGNÁLOV

24 May 2016, 10:00

Silvia Sokolová (Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach)

Cieľom práce je sledovanie funkcie mitochondrií a ich úlohy v programovanej bunkovej smrti (apoptózy). Funkciu mitochondrií sme sledovali v bunkách vystavených oxidatívnemu stresu. Navodenie a prítomnosť stresu sme detekovali prostredníctvom fluorescenčných sond ako je MitoSOX Red, Rhodamín 123, ale tiež pomocou platničkového analyzéra metabolických tokov Seahorse XF 24. Práca zahŕňa teoretický prehľad v oblasti apoptózy a funkcie mitochondrií, metodiku a výsledky. V závere práce sú popísané zmeny, ktoré sme v podmienkach stresu v bunkách pozorovali, a ako tieto zmeny ovplyvnili funkciu mitochondrií.
Sekce Biofyzika a fyzika molekulárních systémů

Silvia Sokolová (Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach)