Turbulencia stlačiteľnej tekutiny pri narušenej Galileovskej invariancii

18 Sept 2020, 10:30
Teoretická fyzika Teoretická fyzika

Mr Matej Kecer (Katedra teoretickej fyziky a astrofyziky, Ústav fyzikálnych vied, Prírodovedecká fakulta UPJŠ, Park Angelinum 9, 040 01 Košice)

V tejto práci sa zaoberáme poľovo-teoretickým modelom plne rozvinutej turbulencie stlačiteľnej tekutiny, popísanej stochastickou Navierovou-Stokesovou rovnicou. Budeme uvažovať náhodnú silu s konečným korelačným časom tzv. farebný šum, čo z fyzikálneho hľadiska vedie na realistickejší model. Táto voľba má však za následok narušenie Galileovskej invariantnosti. Nadväzujeme tak na prácu [1], v ktorej bol rozobraný podobný model v nestlačiteľnom prípade.
Venujeme sa formulácii poľového modelu pre ďalšie riešenie poruchovou teóriou renormalizačnej grupy. Počítame explicitný tvar propagátorov a interakčných vrcholov vo frekvenčno-hybnostnej reprezentácii, robíme tiež rozmerovú analýzu navrhnutého účinku.

[1] Antonov, N. V., Gulitskiy, N. M., Kostenko, M. M., Malyshev, A. V. (2018). Statistical symmetry restoration in fully developed turbulence: Renormalization group analysis of two models. Physical Review E, 97(3), 033101.